„Wygląda prawie jak Nowak”, czyli nie taki zwyczajny wernisaż w Tarnowie

Wyjątkowa była okazja (wiadomo – podwójna rocznica), wyjątkowe i nieprzypadkowe miejsce (Tarnów), przygotowano również wyjątkowo efektowną oprawę: w piątkowy wieczór, 4 listopada, w Centrum Sztuki Mościce została otwarta wystawa zdjęć poświęcona Kazimierzowi Nowakowi oraz wyprawie jego śladami

Wśród kilkudziesięciu fotografii prezentowanych w CSM znalazły się zarówno unikatowe, czarno-białe zdjęcia wykonane przez Nowaka, zdjęcia autorstwa uczestników Sztafety, jak i zestawienia kadrów „wczoraj i dziś”, przedstawiające ujęcia dokładnie tych samych miejsc w Afryce, uchwycone w trakcie obu wypraw – Nowaka i Afryki Nowaka.

Ponadto część wystawy została poświęcona pamięci Sławka Kunca (1981-2008), nieprzypadkowo bowiem cała impreza odbywała się właśnie w Tarnowie. Sławek, pochodzący z Tarnowa i bardzo mocno związany z tym miastem, był jednym z pomysłodawców i współorganizatorem samochodowej wyprawy „Śladami Kazimierza Nowaka – Afryka 2009”. Niestety zmarł tragicznie nieco ponad miesiąc przed jej planowanym rozpoczęciem, a po jego śmierci przedsięwzięcie nie doszło do skutku. Dwoje członków ekipy tamtej, niezrealizowanej wyprawy wzięło potem udział w sztafecie Afryka Nowaka, dedykując Sławkowi swój etap.

Wernisażowi towarzyszyło spotkanie z uczestnikami Sztafety – Norbertem Skrzyńskim i Piotrem Tomzą, ale nie zabrakło też Julii Marchlewicz, która specjalnie na tę okazję przywiozła ze sobą z Warszawy pokazowego brennabora. Rower wzbudzał zainteresowanie, ale Norberta nie przebił. Z uczciwie wyhodowaną brodą i bezpośrednio po długiej rowerowej wędrówce (przyjechał do Tarnowa na rowerze prosto z Beskidu Niskiego!) wyglądał niemal jak Nowak – tak przynajmniej komentowała to publiczność, która w liczbie blisko dwustu osób szczelnie wypełniła sporą salę Sceny na Antresoli w CSM.

Prowadząca spotkanie Katarzyna Wardzała przez ponad godzinę wypytywała nas o najrozmaitsze kwestie związane z Nowakiem i sztafetą i trzeba przyznać, że taka konwencja (rozmowa zamiast prezentacji/monologu) sprawdziła się bardzo dobrze. A kiedy zaczynaliśmy przynudzać, publiczność miała możliwość przełączenia się na inny kanał, bowiem na ekranie za naszymi plecami przez cały czas prezentowane były zdjęcia i filmy z dwóch lat trwania sztafety.

Było więc różnorodnie, chyba ciekawie i trochę inaczej niż zwykle. Fajnie.

A na zakończenie nie ma powodu, żeby nie wspomnieć, że w tym samym czasie i miejscu (no, w innej sali, ale też w CSM w Tarnowie) odbywało się spotkanie ze znanym z telewizji autorem książek podróżniczych i prezenterem pogody Jarosławem Kretem. Nie wiemy, jak było u niego, ale u nas sala była pełna.

Wystawa zdjęć w Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie będzie otwarta do 4 grudnia, a do 30 listopada trwa konkurs, w którym główną nagrodą są oryginalne wyprawowe sakwy Crosso. Szczegóły >> TUTAJ.

Serdeczne podziękowania i wyrazy uznania dla Bogusława Hynka z CSM, który całą imprezę zorganizował, i dla Julii Marchlewicz, która wzięła na siebie mnóstwo żmudnej i niekoniecznie wdzięcznej pracy związanej z wyborem zdjęć na wystawę.

Dziękujemy też Piotrkowi i Irminie za gościnę po spotkaniu, kawę i zupę pomidorową.

A jako dodatek materiał audio przygotowany przez Tomasza Piszczka z Radia Eska: http://www.intermaks.pl/ oraz relacja wideo: CSM – wystawa Afryki Nowaka.

4 komentarze to “„Wygląda prawie jak Nowak”, czyli nie taki zwyczajny wernisaż w Tarnowie

 1. rafael pisze:

  dobra robota…brawo!! tak trzymać!!

 2. rafael pisze:

  dobra robota…brawo…tak trzymać:)

 3. AskaKongoSafiri pisze:

  W ubiegłym tygodniu na Malcie spotkałam Pana z Tarnowa, który „chwalił się” na jakim super spotkaniu był w Tarnowie, i dodał „a pani wie kim był Kazimierz Nowak?” z usmiechem na twarzy odpowiedziałam, „tak, słyszałam o tym brodaczu na rowerze”:-))

 4. Dominik pisze:

  Gratuluję udanej imprezy i profesjonalnej wystawy! Foty robią wrażenie.

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV