Jesień spotkań afrykanowakowych

Najbliższe dni i tygodnie obfitować będą w spotkania, w których udział brać będą uczestnicy i sympatycy sztafety.

Już w najbliższy weekend (6-8/9/2013), w Niebylcu pod Rzeszowem wielkie święto br. Benka Pączki – kapucyna, który współorganizował etap 19 i 1/2 przez RŚA – bratowi Benedyktowi wręczony zostanie krzyż misyjny, a w sobotę, wraz z kilkoma uczestnikami Afryki Nowaka weźmie udział w Rajdzie Rowerowym „Ciągle pod Górę” wokół Niebylca.

Mimo trudnego terenu zapraszamy wszystkich chętnych rowerzystów do wzięcia udziały w przejeździe około 30 km trasy, od najmłodszych i niedoświadczonych, po starszych i wyborowych rowerzystów – planujemy przemieszczać się tempem iście spacerowym, tak by odpowiednio docenić turystyczne walory okolicy.

Na zakończenie lata, Andrzej Ziółkowski, który brał udział w 7 etapie Afryki Nowka „Zagubiona rzeka” – zaprasza do „Ostoi u Przyjaciół” na Pojezierzu Drawskim – gwarantowana totalna głusza, jelenie na rykowisku i sarny, konie, a także jednodniowy spływ kajakowy Drawą (oczywiście pod bacznym okiem Andrzeja). Zapraszamy w ostatni weekend września – 27-28/9/2013 (można przyjeżdżać od 26/9) – to wspaniała okazja by spotkać nie tylko uczestników, ale i sympatyków sztafety! Zainteresowanych przyjazdem prosimy o kontakt z Andrzejem: lemen@op.pl

Komu byłoby mało afrykanowakowych spotkań, tego z całą pewnością zadowoli drugi weekend października – 11-14/10/2013 – to szczególny termin, gdyż na 13 października przypada 116. rocznica urodzin Kazimierza Nowaka!

Na północy Polski organizujemy wówczas integracyję swołowską! Gościnne dachy Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie zapraszają spragnionych podróżniczych opowieści, przygód i klimatu! Będzie i rajd rowerowy do Ustki, i folklor (typowo polski, pomorski – muzeum udostępnia nam wszystkie oferowane atrakcje bezpłatnie!), wspaniała kuchnia i atmosfera jak u „hrabiego”. Będzie to świetna okazja do wymiany pomysłów i idei dotyczących np. przyszłorocznego Pleneru Podróżniczego im. Kazimierza Nowaka. Więcej szczegółów wkrótce, tymczasem zainteresowanych przyjazdem prosimy o kontakt ze Zbyszkiem Sasem: 609 600 7879, mail zjs@op.pl.

W ten sam weekend, Jakub Wolski (etap 12 przez Namibię, 21 przez Polskę i Ukrainę oraz 22 przez Niger) oraz Eliza Czyżewska (etap 10 przez RPA oraz 21 przez Polskę i Ukrainę) zapraszają z bardziej sportowym niż nostalgicznym zacięciem na rajd terenowy pod Warszawę, do Nowego Dworu Mazowieckiego! Będzie wyczynowo, ale bardzo przygodowo i wielodyscyplinowo. Po szczegóły odsyłamy do Jakuba: kooba.wolski@gmail.com

Tydzień później, 22/10/2013, serdecznie zapraszamy do Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, gdzie nastąpi otwarcie wystawy pt. Mili Biali – Ślady Polaków w Afryce. Afryka okiem Ryszarda Kapuścińskiego – o wystawie opowiadał podczas 2. Pleneru Podróżniczego kurator wystawy, Dariusz Skonieczko – oczywiście nie zabraknie zdjęć Kazimierza Nowaka, które będzie można obejrzeć dzięki… jeździe na rowerze w muzeum!

Natomiast 4 listopada, w jakże symboliczny dzień dla sztafety… znów zaprosimy do Państwowego Muzeum Etnograficznego – na spotkanie rocznicowe zaprzyjaźnione muzeum odda nam wyremontowaną, multimedialną salę widowiskową… Chcielibyśmy by tego dnia odbyła się prapremiera książki o Afryce Nowaka, którą napisał Piotr Tomza, a którą mamy nadzieję już niedługo zaprezentować szerszemu gronu czytelników. Szczegóły wkrótce.

Aaaa, zapomniałbym o Radku Okieńczuku (Kongo Safiri – etap 7), który zaprasza na ognisko urodzinowo-towarzyskie w Tanowie (pod Szczecinem) 7 września – dojazd np. rowerami znad Jeziora Głębokiego (7/9, g. 12:00)… szczegóły zna Radek

Całkiem towarzysko zapowiadają się najbliższe tygodnie!

[Norbert Skrzyński]

Comments are closed.

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV