Słów kilka od Kongo Safiri

W oczekiwaniu na wieści do wodników

„Wodniacy umówili się na spotkanie z księdzem w… No właśnie, trudno powiedzieć. Polski duchowny pisze:

Spotykamy się w Kimpoko, tak jest na ich mapie, ale dla mnie to jest Maluku.”

Napływające wieści z Kongo a w szczególności wypowiedziane magiczne MALUKU spowodowały, że odżyły w nas dawne wspomnienia z podróży po Kongo(2007). Po rzece Kongo.

Na pomysł przepłynięcia rzeką Kongo na równik wpadliśmy ze Światkiem przed paroma laty. Siedząc w pokoju naszego przyjaciela werbisty w Kinszasie oglądaliśmy mapę i stwierdziliśmy, że na równik jest bardzo blisko…tylko 700km. Poczuliśmy zew przygody.

Ten sam misjonarz witał chłopaków Etapu 17 i żegnał 16.

Tak, mowa tu o Sylwku Wydrze. Koledze „z ławy szkolnej”, przyjacielu rodziny, księdzu, który pomaga głuchoniemym dzieciom w Kinszasie. No i naszym obecnym, sztafetowym „kongijskim” zapleczu logistycznym;-).

Wówczas Sylwester odwoził nas do Maluku, małego portu przy rzece Kongo, a stamtąd wypływaliśmy w górę rzeki, Dziś będzie odbierał chłopków etapu wodnego: Janusza i Andrzeja.

Z wielką ciekawością oczekujemy na wieści i zdjęcia chłopków. Wiemy, że ten etap był bajeczny!!i arcytrudny!!! Bo sama rzeka Kongo to żywioł, żywioł nieokiełznany.

Bo przecież Kongo to druga co do długości rzeka Afryki, przepływa przez terytorium Konga DRC, Angoli, i Republiki Konga(Kongo Brazzaville). Z powodu wielu trudnych do przebycia katarakt( słynne wodospady Stanley’a, Livingstone’a Wrota piekieł) zaprzestano wykorzystywania jej jako głównej drogi wodnej.

Ale ta trasa, przepiękna przyroda, osady schowane u brzegu rzeki, ludzie biegnący za przepływającą łódką, machający radośnie i wykrzykujący: mondele, mondele( biały w lingala). To coś co pozostaje na zawsze w sercu!

Ktoś kiedyś powiedział, że Kongo można albo pokochać albo znienawidzić…nas zdecydowanie ogarnia to pierwsze… już na samą myśl.

To samo magiczne słowo KONGO wypowiedziane przez Łukasza Wierzbickiego podczas prelekcji w opolskim muzeum o Kaziku i jego wyczynie zaciągnęło nas tutaj!!! 😉

Chłopaki cały czas płyniemy z Wami całym sercem! I czekamy na Wasze relacje!

A dla wszystkich poniżej, kilka widoczków znad rzeki Kongo!

Asia (niedoszły załogant etapu wodnego;-))) i Światek

Etap 7 Kongo Safiri

Rzeka Kongo w liczbach;-))

Długość: 4700 km

Średni roczny przepływ: 40 000 m3/s

Powierzchnia zlewni: 3,69 mln km2

Niektóre dopływy: Lualaba, Ubangi, Sangha, Kasai, Lomami, Aruwimi, Itimbiri

Źródło – Góry Kundelungu, Katanga DRC, 1460 m.n.pm

Comments are closed.

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV