Etap 15. – Angola II – „W kraju czarnej antylopy”

.

Termin: 5 stycznia – 2 lutego 2011

Dystans: około 1500 km, z tego 1050 na dwóch kółkach

Uczestnicy:

Piotr Sudoł (lider), poza tym etapowy nawigator  i pisarz choć pewnie w tym ostatnim zadaniu wspierać go będą także Krzysiek i Mirek).

Krzysztof Jóźwiak – fotograf i Nowakowy archeolog, czyli tropiciel wszelkich śladów po naszym niestrudzonym podróżniku.

Mirosław Wlekły – tłumacz i kamerzysta.

Rafał Kos – mechanik, kucharz i obozowy intendent.

.

Przebieg trasy

Startujemy ze stolicy Angoli, Luandy, kierując się na południe w stronę Huambo. Już na rozgrzewkę czeka nas więc spory wysiłek, biorąc pod uwagę że z poziomu morza musimy wspiąć się na wysokość około 2 tys m n.p.m.

Nowak dotarł do Huambo, zwanego w czasach kolonialnych Nową Lizboną, tuż przed Wigilią Roku Pańskiego 1934. Ponieważ w okolicy żyła ówcześnie niewielka grupa Polaków, został tam na dłużej. Zbierał siły przed dalszą podróżą, pisał artykuły i listy do żony. Gościł go Michał Zamoyski, właściciel fazendy Boa Serra położonej kilkadziesiąt kilometrów na północny-zachód od Nowej Lizbony.

Spróbujemy odnaleźć tę fazendę i misję w Quipeio (Nowak nocował tam w Wigilię 1934 r.). Jeśli pogoda pozwoli pokusimy się o wspinaczkę na górę Morro de Moco, aby spojrzeć na Angolę z góry (to najwyższy szczyt tego kraju – 2620 m n.p.m.).

W Huambo rozpocznie się właściwa część naszego etapu – pojedziemy szlakiem wytyczonym przez poznańskiego podróżnika, w stronę granicy z Kongiem. To najmniej znana i najsłabiej zaludniona cześć Angoli. Drogę, w większości pozbawioną asfaltu, przecinają liczne rzeki. Interior jest bardzo zaminowany.

Lista miejscowości, w których będziemy szukać śladów Nowaka jest długa – najpierw malowniczo położona misja w Quando, dalej Bela Vista, Kuito, Camacupa, ewangelicka misja Monte Esperanca, Cuemba (12 lutego 1934 r. Kazik nocował tu u niemieckiej rodziny, w fazendzie ulokowanej w pobliżu dużego wodospadu), następnie Munhango, Cangumbe i Luena czyli dawne Vila Luzo (nasz podróżnik zatrzymał się to na ponad dwa tygodnie, załatwiając formalności wizowe i planując dalszą drogę).

18 marca opuścił Vila Luzo, kierując się w stronę miejscowości Cassai (dziś Cassai-Gare), gdzie spławił swoją pierwszą łódź „Poznań I”. Czółno utonęło jednak w katarakcie Caueue. Nowak ruszył piechotą do Teixera de Sousa (dziś Luau), odwiedzając jeszcze Luacano i Mucussuje. My jednak, w odróżnieniu do Nowaka, nie zrezygnujemy z dwóch kółek. Na rowerach dotrzemy do samej granicy z Kongeim, gdzie przekażemy pałeczkę następnemu etapowi.

.

Sponsorzy etapowi:

First Data Sp. z o.o.
Brenda
Miasto Leszno
Ambit
Lespin
Spółdzielnia Mleczarska Gostyń
Super-Pol Volkswagen
Paker

Patron medialny:

„Novo Jornal” – tygodnik ogólnoangolski

Jeden komentarz / One Response to “Etap 15. – Angola II – „W kraju czarnej antylopy”

  1. Rocket pisze:

    Thing…

    […]Community service is very expensive and people may lose thousands of dollars, due to various factors. Fortunately, people […]…

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV