Kącik miłośników sprzętu – kamera POV 1.5

Kamera POV 1.5 w akcji:)

Podczas wyprawy używamy kamery POV 1.5, w którą wyposażyła nas firma PlayExtreme. Urządzenie składa się z jednostki centralnej i kabla zakończonego obiektywem. Dodatkowo w komplecie z kamerą znajduje się zestaw rzepów, zipów i klipsów oraz pilot.
Kamera przeznaczona jest do rejestracji różnego rodzaju aktywności, szczególnie tej, w której znaczenie ma dynamika.
Możliwości montażu POV 1.5 na rowerze jest mnóstwo. By uzyskać klasyczny „point of view” można ją zamontować na głowie – przy czapce lub kasku. Efekt potrafi być piorunujący. Osoba oglądająca film wczuć się może w przeżycia operatora, „widzi jego oczami”. Najczęściej jednak jechałem z obiektywem przyczepionym na kierownicy. W miejscu tym pozostawiałem go na wiele dni, dzięki czemu kamera była zawsze gotowa do pracy – gdy zdarza się coś ciekawego szybko włączam urządzenie i wciskam na pilocie „rec”. Obraz jest zadziwiająco płynny – a wydawałoby się, że z tego miejsca będzie nieco kamerą trzęsło. Przy takim ustawieniu w kadrze widzimy plecy jadących przed kamera rowerzystów – widok to dość monotonny i mało dynamiczny, kusi więc, by pokombinować i czasem zmienić miejsce spoczynku obiektywu. Świetny efekt daje przyczepienie go do bagażnika, by obejmował przestrzeń znajdująca się za pojazdem. Widzimy wtedy współtowarzyszących nam rowerzystów od przodu. Przy tym ustawieniu bardzo ciekawie komponuje się w kadrze przyczepka extra wheel – pędzące dziko trzecie koło roweru dodaje ujęciu dynamiki, szczególnie przy ostrych zakrętach. Zmienia się tło, przyczepka tkwi w miejscu, opona kręci się zawzięcie. Możliwości jest wiele – warto spróbować skierować kamerę np. na łańcuch, przerzutkę, hamulec, kombinować można ze zmianą kąta, ustawiać obiektyw w dół, w bok, w górę. W kadr wkomponować można fragment ramy, można też skierować kamerę na siebie lub na podłoże. W montażu pomagają załączone rzepy i zipy, warto też mieć ze sobą dodatkowo kilka taśm, gumek czy sznurków, tak na wszelki wypadek.
Urządzenie zasilane jest czterema bateriami typu paluszki AA. Baterie te są łatwo dostępne wszędzie na świecie, ale sugeruję mieć ze sobą co najmniej dwa komplety akumulatorów i ładować je na bieżąco. Filmy są zapisywane na uniwersalnej karcie pamięci SD o wielkości do 8GB. Na jednej karcie mieści się sporo materiału, ale im więcej się zgromadzi, tym wolniej działa urządzenie.
Największym dylematem rowerzysty-operatora jest umieszczenie jednostki głównej urządzenia, która jest raczej nieporęczna. Dość duża i ciężka, może spocząć w kieszeni lub plecaku, długość kabla umożliwia bezproblemowe wrzucenie kamery do tylnej sakwy. Ja jednak niemalże od razu znalazłem metodę którą stosowałem przez cały II etap naszej Sztafety w Libii. Przy pomocy bawełnianej koszulki i ekspandera (guma z haczykami do upinania bagażu) udało się porządnie przytwierdzić urządzenie do ramy, dzięki czemu uzyskałem możliwość ciągłego podglądu tego, co się nagrywa i łatwy dostęp do przycisków. Koszulką owijam ramę dookoła, kładę na tak powstałą podkładkę POV1.5 i zaciskam całość expanderem. Raz na jakiś czas poprawiam siłę ucisku gumy, aby być pewnym, że nie ma luzu. W zależności od pomysłu na umieszczenie obiektywu, kabel spoczywa przyczepiony dodatkowymi rzepami i klipsami na ramie, kierownicy lub bagażniku. Pilot spoczywa przyczepiony do mostu kierownicy.

Największą zaletą POV1.5 jest mnogość możliwości jej montażu. Kamerę można umieścić niemalże wszędzie na rowerze, także na rowerzyście – najciekawszym sposobem, na jaki wpadłem, było umieszczenie obiektywu na zimowej czapce (przyczepiłem go rzepem). Jednak czasem najlepszy efekt uzyskuje się dzięki najprostszym rozwiązaniom: będąc w wielu fascynujących miejscach w Libii, jadąc po wielu rozmaitych nawierzchniach, o których wielu rowerzystom się nie śniło, czasem wystarczyło skierować kamerę w dół – prosty widok koła toczącego się po piaszczystej wydmie, skalistym zboczu lub po zastygłej magmie potrafi być elektryzujący.

Kończy się przerzutka z Sahary i zaczyna nowy etap AfrykiNowaka, a wraz z nim nowe miejsca, nowe krajobrazy i nowe możliwości dla POV 1.5.

Kasper Piasecki

Comments are closed.

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV