Etap 21. – próba podsumowania

W sobotę, 10 września, około godziny 10:00 czasu ukraińskiego, uczestnicy sztafetowej wyprawy śladami Kazimierza Nowaka wkopali drzewo Jego imienia, przed Polskim Kulturalnym Centrum w Stryju, miejscu urodzenia podróżnika. Drzewo co prawda nie jechało z nami od samego początku etapu 21. sztafety, gdyż pomysł przywiezienia sadzonek z Boruszyna pojawił się dopiero po pokazie w Wiosce… Ależ dużo się wydarzyło od 31 lipca…

Trudno jest podsumować wyjazd trwający 6 tygodni, tym bardziej, że wzięło w nim udział, krótszy lub dłuższy, prawie 200 osób.

Od Boruszyna do Stryja książeczka-pałeczka przejechała 2178 km. Odbyło się ponad 30 Przystanków Afryki Nowaka, na których opowiadaliśmy o historii Kazimierza Nowaka, pokazywaliśmy zdjęcia oraz filmy z poszczególnych etapów sztafety. I uwaga! Mieliśmy możliwość osobistego „zarażenia” Nowakiem ponad 1000 osób.

Niezmiernie dziękujemy wszystkim, którzy pod wpływem spotkania z nami wsiedli na rowery i dołączyli się choćby na kilkanaście kilometrów do etapu 21. Kochani, nawet nie zdajecie sobie sprawy, jak wiele radości dawało nam podróżowanie z Wami. Wasza obecność dodawała nam wiary, że to, co robimy, przynosi zamierzony skutek i mobilizowała do przyjeżdżania punktualnie na kolejne spotkania (co nie zawsze było łatwe)! Najbardziej zapamiętamy rowerzystki i rowerzystów z Boruszyna, Ośna, Miatów, Konina, Wrześni, Śremu, Jarocina, Rozdrażewa, Wioski, Brzegu, Dobrodzienia, Praszki, Ogrodzieńca, Szczurowej, Szczucina, Lublina, Chełma, Zakrzówka, Lubartowa, Włodawy, Dorohuska, Grabowca, Józefowa, Sądowej Wiszni, Lwowa, Drohobycza… Mamy nadzieję, że nie raz spotkamy się jeszcze na naszych rowerowych szlakach.

Bardzo dziękujemy wszystkim dotychczasowym uczestnikom sztafety, którzy poświęcili swój „polski” czas i wzięli udział w tym nietypowym projekcie. Doceniamy to tym bardziej, że nie od dziś wiadomo, iż czasem łatwiej jest wygospodarować miesiąc na wyjazd do Afryki, niż kilka dni na pojechanie rowerem po Polsce!

Szczególne podziękowania należą się Kamili Kielar i Michałowi Gargasowi, którzy byli najdłużej na trasie etapu. Kamila, Michał bez Waszego zaangażowania i poświęcenia organizacja przejazdu byłaby niemożliwa, doceniamy Waszą odważną decyzję, by Afryce Nowaka, jadącej w Polsce i na Ukrainie, poświęcić tak dużo energii, umiejętności i serca! Jesteście przewielcy!

Przez te 6 tygodni drogi przeżyliśmy wiele przygód, wywiązało się wiele przyjaźni i znajomości, mamy nadzieję, że nowe idee i pomysły, które wspólnie snuliśmy na wieczornych rozważaniach, zostaną zrealizowane. Jednym z najbardziej śmiałych wyzwań będzie realizacja projektu zorganizowania w Boruszynie „festiwalu imienia Kazimierza Nowaka”. Inspiracją do tego pomysłu było ogromne zaangażowanie mieszkańców Gminy Połajewo, w szczególności pana sołtysa Romana Klewenhegena i wójta Stanisława Pochyluka. Mamy nadzieję, że w sierpniu przyszłego roku, na boisku przy Świetlicy Wiejskiej w Boruszynie, spotkają się fascynaci nie tylko Kazimierza Nowaka, ale podróżowania jako-takiego. Chcemy by motywem przewodnim i wyróżniającym tę imprezę spośród dziesiątek podobnych „przeglądów”, „festiwali”, „spotkań podróżników”, była „podróż samotna” – czyli to, za co najbardziej szanujemy Kazimierza Nowaka, bo niewątpliwie najcenniejszym osiągnięciem jego życia były wytrwałość, hart ducha, niezłomna wola i upór dążenia do celu podczas swej samotnej wyprawy. Nasze ostatnie spotkania w Stryju, na koniec etapu, zaowocowały inicjatywą by ewentualną drugą edycję „festiwalu” zorganizować w miejscu urodzenia podróżnika i cykliczność imprezy związać na stałe z Boruszynem i Stryjem. Mamy już zalążek komitetu organizacyjnego – przygotowania ruszą pełną parą po 24 września.

W przyszłym roku chcielibyśmy także zorganizować kilkutygodniową wyprawę rowerową po krajach zachodniej Europy, nie jest wykluczone, że latem odbędzie się także podobny do etapu 21. przejazd z Boruszyna do Stryja, być może start będzie połączony z końcem „festiwalu boruszyńskiego”. Mamy też specjalny pomysł na odwzorowanie afrykańskiej trasy Kazika na ziemiach dzisiejszej Polski…

Oficjalne i uroczyste przekazanie książeczki-pałeczki pomiędzy uczestnikami etapów 21. i 22. odbędzie się 24 września, w Południku Zero, w Warszawie – będzie to szczególna okazja, gdyż tego dnia zaplanowane jest Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Afryka Nowaka.

Comments are closed.

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV