Pętla Zakrzowska – opis i mapa trasy!

21 sierpnia – niedziela będzie dniem Pętli wokół Zakrzówka. Na tę okazję została przygotowana trasa rowerowa pod nazwą „Osobliwości przyrodnicze i historyczne Gminy Zakrzówek”. Przewodnikami na trasie będą uczniowie z Młodzieżowego Koła Turystyczno-Krajobrazowego „Podróżnicy znad Bystrzycy” założonego i prowadzącego przez p. Beatę Iżycką-Rachoń nauczycielkę, pilota i przewodnika turystycznego. Miłośnicy dwóch kółek wyruszą spod Zespołu Szkół w Zakrzówku o godz. 10.30. Pierwszym przystankiem będzie odkrywka skał wapiennych, w których można znaleźć piękne okazy skamieniałości lub ich ślady. Historię parafii Zakrzówek poznamy, odwiedzając cmentarz z zabytkowymi pomnikami oraz kościół z zabytkową plebanią oraz organistówką.

Gmina Zakrzówek słynie z pięknych krajobrazów, zwłaszcza w malowniczej dolinie Bystrzycy. Podróżując wzdłuż rzeki, będzie można podziwiać te widoki – jak choćby liczne źródła czy wąwozy lessowe. Na trasie mijać będziemy także zabytki zabudowy wiejskiej, kościoły, przydrożne kapliczki oraz pozostałości dawnego zespołu dworsko-parkowego.

Życzliwości oraz gościnności mieszkańców doświadczą rowerzyści w gospodarstwie agroturystycznym „Nad Stawem” w Rudniku Pierwszym, w którym będzie przygotowana strawa dla uczestników. Na kolejnym postoju poznamy dzieje Zakrzówka, który przed laty był miejscowością wielokulturową. Na pograniczu gminy odwiedzimy mogiły żołnierz z I wojny światowej. Na zakończenie w Bystrzycy będzie ognisko z kiełbaskami, a dla wytrwałych mecz siatkówki plażowej. Sympatyków podróżowania rowerem serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Przystanku Afryki Nowaka w Zakrzówku.

Comments are closed.

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV