2017 – jubileuszowy rok z Nowakiem w pamięci

Dziś mija siódmy rok od startu sztafety śladami Kazimierza Nowaka i 85 lat od jego wyjazdu do Afryki, a kilka tygodni temu skrupulatni odnotowali 79. rocznicę śmierci podróżnika.

Jednak to zbliżający się rok wyjątkowo szczególnie wyróżnia się „nowakowymi” jubileuszami: 11 stycznia – 120. rocznica urodzin Kazimierza Nowaka, tego dnia mija również pięć lat od zakończenia sztafety; 13 października – 80. rocznica śmierci podróżnika. Dlatego rok 2017 chcielibyśmy ogłosić nieoficjalnym rokiem Kazimierza Nowaka, tak by mieć dodatkową motywację do promocji i popularyzacji jego postaci i historii.

Na przyszły rok przygotowujemy kolejną objazdową wystawę zdjęć z afrykańskiej wyprawy śladami Nowaka, której towarzyszyć będą prelekcje uczestników sztafety. Chcielibyśmy również doprowadzić do powstania w Boruszynie „nowakowego” muralu – odsłonięcie dzieła nastąpi podczas 6. Pleneru Podróżniczego im. Kazimierza Nowaka. Prowadzimy również starania by jesienią przyszłego roku odsłonić pamiątkową tablicę w Poznaniu. Zależałoby nam również na zorganizowaniu i rozstrzygnięciu w 2017 roku konkursu na komiksową adaptację pięcioletniej podróży Nowaka przez Afrykę. W sierpniu, jak co roku, spotkamy się w Boruszynie podczas Pleneru Podróżniczego, którego tematami przewodnimi będą: kultura i sztuka podróżowania – podróże w kulturze i sztuce.

Pomysłów jest sporo. Zobaczymy czy do ich realizacji wystarczy chęci, zapału, możliwości i ludzi. Jak zawsze nie zamierzamy się poddawać!

Fot. Norbert Skrzyński - styczeń 2015, etap I sztafety Rowerowe Jamboree

Tymczasem pojawiły się chęci zorganizowania w styczniu rowerowego spotkania w Boruszynie, taka zimowa edycja Pleneru, w okolicach rocznicy urodzin Kazimierza Nowaka. Choć inicjatywa jest zupełnie spontaniczna, musieliśmy ją na wstępie nieco podbudować logistycznie i sprawdziliśmy, że w sobotę 14 stycznia budynek Domu Kultury w Boruszynie mógłby być do naszej dyspozycji. Ogrzalibyśmy się przy ognisku, posilili pieczonymi kiełbaskami lub mięsiwem z grilla, a noc spędzili w budynku lub pod namiotami 😀 Dodatkową atrakcją jest też coroczny zjazd kolędników i dudziarzy, który od kilku lat odbywa się w trzeci weekend stycznia w gminie Połajewo.

Znajdą się chętni na ekstremalną zimową wycieczkę rowerową do Boruszyna? Byłby to piękny akcent rozpoczynający Rok Kazimierza Nowaka.

Comments are closed.

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV