Do zobaczenia w Boruszynie!

Przed nami 2. Plener Podróżniczy im. Kazimierza Nowaka w Boruszynie – długi weekend sierpniowy (15,16-18/8/2013) zapowiada się bardzo książkowo, podróżniczo i turniejowo. Do wioski w północnej Wielkopolsce znów przywieje fanów Kazimierza Nowaka, sztafety Afryka Nowaka, ale także wielu sympatyków podróżowania, czytania i pisania o nich i amatorów gier oraz rozrywek z całego świata. W tym roku będzie też bardzo dużo map i o mapach.

Nie zmieniliśmy formuły, ani nie planujemy zmienić klimatu imprezy – będzie dużo zajęć na świeżym powietrzu , świetna pogoda nie przeszkodzi nam w oglądaniu i słuchaniu duetów podróżnik-dziennikarz. W tym roku na Plenerze zaprezentują się: Ania Moszko – Natalia Mileszyk, Gosia Szumska – Norbert Skrzyński, Wojtek Ganczarek – Gocha Nieciecka, Wojtek ‚Grelus’ Grela – Jagoda Koprowska,  Piotr Strzeżysz – Paweł Stężycki, Michał Sałaban – Jakub Ziębka, Kuba Gurdak – Jacek Marciniak – pokazy odbywać się będą w sobotę, jednak podróżników będzie można spotkać już od piątku. Najważniejsze podczas Pleneru są wymiana doświadczeń i dobra zabawa – nie zabraknie też wartościowych aspektów edukacyjnych oraz

PIĄTEK 16/8/2013

Startujemy około południa warsztatami z teorii mapowania i nauką gry w Takhte nard, Mbao, Kubb oraz Petankę. Później praktyczna, terenowa część mapowania, której celem będzie stworzenie całkiem porządnej mapy Boruszyna i okolic (z może nawet i całej gminy Połajewo – wszystko będzie zależeć od pogody i zaangażowania się rowerzystów i piechurów) – pomocą służyć w tym będą nie tylko plenerowicze, członkowie OSM i mieszkańcy gminy, ale także studenci z KNGK AGH  oraz ekipa firmy Satim, dzięki której pojawi się dron – czyli Bezzałogowy Aparat Latający! W piątek odbędą się także warsztaty literacko-dziennikarskie prowadzone przez Anię Alboth – druga część odbędzie się w sobotę.

Piętek to też pierwsze prezentacje – jeszcze nie plebiscytowe duetów lecz też niezmiernie ciekawe: Survival dla opornych (Łukasz Tulej) oraz Mili Biali – Ślady Polaków w Afryce. Afryka okiem Ryszarda Kapuścińskiego (Dariusz Skonieczko). Na wieczór zaplanowaliśmy długą debatę na temat mocy książek podróżniczych – zaprosiliśmy autorów, którym nie są obce ani podróże, ani pisanie o nich i przepytamy ich na okoliczność warsztatu pisarskiego, inspiracji, trudności i łatwości pisania w drodze, zbierania materiałów już po powrocie do codziennego życia. W rozmowie prowadzonej przez Dominikę Lis, Olę ‚Fasolę’ Pająk-Gałęzę oraz Maćka Kurka wezmą udział: Ania Grebieniow, Ania Moszko, Natalia Mileszyk, Gosia Szumska, Piotr Strzeżysz, Jacek Y. Łuczak, Kazimierz Mrówka, Dominik Szmajda oraz Piotr Tomza, który będzie opowiadał m.in. o tym ile pracy należy włożyć w pisanie książki o Afryce Nowaka (premiera już na jesieni!)

Ostatnim punktem programu piątkowego będzie Wiejska Gra Terenowa przygotowana ponownie przez obornickich harcerzy!

SOBOTA 17/8/2013

W sobotę od rana kontynuować będziemy zbieranie danych do mapy Boruszyna i okolic, przed południem rozpoczną się miniturnieje w gry z całego świata. Przeprowadzimy drugą część Wiejskiej Gry Terenowej i warsztatów literacko-dziennikarskich.

Najważniejszymi jednak punktami drugiego dnia Pleneru będą prezentacje podróżnik-dziennikarz, dokładne godziny pokazów poszczególnych par poznamy dopiero w piątek, głosowanie plebiscytowe rozpocznie się w południe w sobotę, a zakończy w południe w niedzielę. 7 duetów będzie nas przekonywać, że w tym roku akurat im należą się Afrowery (tegoroczne statuetki wykonała dla nas Ola Grudzińska, która rzeźbiarskie zdolności rozwijała m.in. pod okiem znanego zimbabweńskiego artysty Lazarusa Takawiry) – w około trzydziestominutowych wystąpieniach postarają się oni jak najpełniej przedstawić swe podróżne wnętrze, tę część siebie, którą nie zawsze potrafią się chwalić, wręcz często trzymają tylko dla siebie – a niejednokrotnie jest to najpiękniejsza i najbardziej inspirująca innych część ich podróżującego życia.

Ostatnim momentem soboty będzie, prawdopodobnie bardzo kontrowersyjna, rozmowa na temat samego Kazimierza Nowaka – bo czyż on rzeczywiście był Wielkim Podróżnikiem? Dlaczego tak wiele osób się nim fascynuje, skoro w Polsce zostawił żonę z dwójką małych dzieci, w dodatku w niespełna rok od powrotu zmarł – grzebiąc tym samym okazję na stanie się sławnym, lecz mimo wszystko bardzo skromnym podróżnikiem? Porozmawiamy o tym m.in. z uczestnikami sztafety Afryka Nowaka podróżnikami, którzy jak on podróżują samotnie – gościem specjalnym będzie prawnuczka Kazika, Jagoda Nowak! Będzie się działo!

NIEDZIELA 18/8/2013

Niedziela przyniesie rozstrzygnięcia w turniejach w gry z całego świata, efekty mapowania, a także wyniki konkursów i zawodów plenerowych (Wiejskiej Gry Terenowej, konkursów książkowych, pchania roweru „na Nowaka” i in.). O 13:00 poznamy tegorocznych zdobywców Afrowerów – nagrody wręczymy podczas uroczystości nadania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego pod pomnik/tablicę upamiętniającą Kazimierza Nowaka!
O innych wydarzeniach tegorocznego Pleneru poczytać można na stronie www.plenerpodrozniczy.pl – znajdziecie tam opisy poszczególnych duetów, regulaminy gier i konkursów, założenia programów warsztatów i szkoleń, a także informacje jak dojechać, jak na miejscu spać i co jeść,  a także jak zająć swe dzieci czy naprawić rowery.

Szczególnie serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszymi projektami w portalu Polak Potrafi – do 14 sierpnia zbieramy za pośrednictwem platformy finansowania społecznego fundusze na organizację tegorocznej imprezy, ale także na działania, które skutkować będą w przyszłości (np. na digitalizację tekstów Nowaka, czy konkurs na pomnik jego imienia) – prosimy Was o wsparcie datkami lub chociaż promocją wśród znajomych i przyjaciół naszych projektów: http://polakpotrafi.pl/profil/afryka-nowaka/projekty

Do zobaczenia w Boruszynie!

2 komentarze to “Do zobaczenia w Boruszynie!

  1. norberts pisze:

    mógłbym tu rzeczywiście przytoczyć kilka dokumentujących zdjęć:-) poprawię się w relacji z tegorocznego Pleneru, obiecuję

  2. zbyszek sas pisze:

    Program przeciekawy, ale nie napisałeś nic o tym co najciekawsze, czyli wieczornym ognisku. A tam: TAŃCE, HULANKI,SWAWOLE.Cytat z wieszcza, żeby zachować literacki klimat.

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV