Portugalskojęzyczna ofensywa Afryki Nowaka

Za sprawą nieocenionego Mirka Wlekłego w ostatnich dniach o Kazimierzu Nowaku głośno zrobiło się na Wyspach Zielonego Przylądka oraz w Angoli. To się  nazywa popularyzacja!

Mirek nie tylko opublikował obszerny reportaż o Nowaku w angolskim „Novo Jornal” (wydanie z 3 grudnia 2010 roku, s.20-22, wersja PDF – TUTAJ), ale również wystąpił w audycji ogólnokrajowego Radio Nova na Wyspach Zielonego Przylądka oraz dał wykład na tamtejszym uniwersytecie! Jak zwykle skromny, tak o tym opowiada:

Zupełnie przypadkowo zostałem zaproszony przez Włodzimierza Szymaniaka – tłumacza R. Kapuścińskiego na portugalski i profesora z Uniwersytetu Jeana Piageta w Prai, stolicy Wysp Zielonego Przylądka, na wykład dla studentów dziennikarstwa, by opowiedzieć o pracy dziennikarza w Europie. Przy okazji zainteresowałem studentów postacią Kazimierza Nowaka (książkę o nim profesor oczywiście ma w swym domu na Wyspach Zielonego Przylądka) i naszym projektem.

Krótko potem w Mindelo dowiedział się o moim pobycie prezenter Anivalter „Speed” z ogólnokrajowego Radio Nova (www.radionova.cv/bin/). I zaprosił mnie do swojej sobotniej audycji dla młodzieży na żywo. Oprócz mnie był miejscowy muzyk Mindiuka, który właśnie skończył 30 lat. Zadawano nam pytania na przemian. On opowiadał po kreolsku o swojej muzyce, ja po portugalsku o Afryce Nowaka. Podobno historia ludziom sie podobała. Niestety, audycja nie została zarejestrowana.

Na szczęście mamy elektroniczną wersję „Novo Jornal”:

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Do Mirka napisał Alberto Silva „Pepino”, kolarz z Angoli:

Gratuluję pomysłu na rowerową wyprawę po Angoli. Mieszkam w Bengueli, mam 88 lat i przejeżdżam 100 km tygodniowo. Przygotowuję się do Igrzysk Olimpijskich Trzeciego wieku, które odbędą sie w przyszłym roku w Houston. W 2009 w San Francisco zająłem w tych zawodach czwarte miejsce w kategorii na 40 km, chociaż bardziej lubię dystans od 50 do 100 km.

Jestem byłym sportowcem, maratończykiem i wciąż szukam nowych wyzwań, szczególnie takich, które zwróciłyby uwagę na rozwój sportu i problemy socjalne.

Byłbym zaszczycony ugościć Was w Bengueli.

O to chodzi!

Jeden komentarz / One Response to “Portugalskojęzyczna ofensywa Afryki Nowaka

  1. Mirek, wspaniała sprawa, wielka robota! Gratuluję i pozdrawiam! Łukasz

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV