Wrocławskie ślady

W Afryce sztafeta, a w Polsce maraton. Prelekcje, pokazy i spotkania związane z „Afryką Nowaka” odbywają się w całym kraju i to niemal każdego dnia (a tygodnia na pewno). W ostatnią niedzielę byliśmy w Warszawie (Łukasz Wierzbicki na Zamku Królewskim) i we Wrocławiu („Egipcjanie”, też na zamku, tyle że trochę mniejszym).

W dolnośląskim Centrum Kultury „Zamek” stawiliśmy się w składzie Piotr Romejko, Paweł Pachla i Piotr Tomza. Pomimo, że miejsce znajduje się nieco na uboczu (jest za to pięknie położone – plusy i minusy), na sali stawił się komplet publiczności, ok. 150-200 osób. Wielka w tym zasługa gospodarzy, którzy w znakomity sposób spotkanie z nami rozreklamowali (realizując taką np. zapowiedź). Dzięki!

Pokaz się udał, było bardzo miło i sympatycznie. Po wszystkim odpowiadaliśmy jeszcze na mnóstwo pytań (np. „sprzedając” patenty Piotra, Zbyszka i Dominika na efektywne toczenie roweru przez pustynię), dowiedzieliśmy się też o ciekawej sprawie. Otóż – jak poinformował nas jeden z uczestników spotkania i zarazem zagorzały kibic „Afryki Nowaka” – związki Nowaka z Wrocławiem są (były) mocniejsze niż nam się to do tej pory wydawało. A mianowicie – w latach siedemdziesiątych XX wieku Biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego zorganizowała wystawę, na której prezentowano dokonania polskich podróżników na przestrzeni wieków. W panteonie wybitnych odkrywców i badaczy znalazł się także Kazimierz Nowak! Zaprezentowano go skromnie (dwa zdjęcia), fakt jednak jest godny co najmniej odnotowania.

Serdecznie dziękujemy za tę informację. Jak widać, śladów Nowaka można szukać nie tylko w Afryce. A sympatyków projektu z Wrocławia zachęcamy, by poszperali coś więcej. Dajcie znać.

[pt]

___________________________________________________________________

A tak było godzinę wcześniej w Warszawie. Wspominaliśmy (i to jeszcze jak!) Kazimierza Nowaka, pozwoliłem sobie odczytać fragmenty jego listów – do żony Marysi oraz syna Romualda, przypomniałem o zaangażowaniu Macieja Pastwy, wizycie Ryszarda Kapuścińskiego w Poznaniu, wreszcie zaprezentowałem zestaw zdjęć z libijskiego, egipskiego i sudańskiego etapu Sztafety.

Za organizację spotkania na Zamku Królewskim dziękuję Dominice Jackowiak!

[lw]

Comments are closed.

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV