Ekipa Namibia I z wizytą w szkole Nowaka – HIT!

poniedziałek, 8 listopada 2010

Wizyta w szkole Nowaka

To absolutny hit wśród dotychczasowych poszukiwań śladów Kazimierza Nowaka w Afryce. Odszukaliśmy szkołę, której patronem jest ojciec Józef Nowak. Ten sam, z którym polski podróżnik spędził wiele czasu i sfotografował się pod słynną skałą „Palec Boga”.

Kto czytał książkę „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd” z pewnością pamięta zdjęcie, na którym Kazimierz Nowak stoi wraz z księdzem na tle fantazyjnej skały, która zdaje się niczym palcem wskazywać niebo. Ten ksiądz to właśnie ojciec Józef Nowak prowadzący działalność misyjną na ziemiach namibijskich od 1926 roku. Polskiego podróżnika w spotkaniu cieszyła nie tylko zbieżność nazwisk, ale przede wszystkim możliwość porozmawiania w ojczystym języku. O samym ojcu Nowaku polski podróżnik zbyt wiele nie napisał.

Okazuje się jednak, że ojciec Nowak był bardzo ważną postacią. Przekonaliśmy się o tym, gdy po całym dniu pedałowania dotarliśmy do miejscowości Tses, gdzie Kazimierz Nowak zatrzymał się przed laty w katolickiej misji. Również my skierowaliśmy tam swoje koła. Nie spodziewaliśmy się tak głośnego przywitania przez dzieci z pobliskiej szkoły. Okrzykom, brawom na widok czwórki rowerzystów z ogromnym bagażem nie było końca. Uczniowie otoczyli nas, zadawali mnóstwo pytań, testowali Brennabory, pozowali do zdjęć i prosili o przybijanie pieczątek Nowakowych na swoje maleńkie dłonie.

Siosta Beatrix przyjęła nas pod swój dach. Zapoznała również z dyrektorem szkoły. I tu niespodzianka. Od niego dowiedzieliśmy się, że patronem placówki jest właśnie ojciec Nowak – logo można zobaczyć na ścianie w szkole, do tego dzieci w każdy poniedziałek rano śpiewają hymn poświęcony Nowakowi w języku angielskim..

..i Nama.

Szkoła została założona właśnie przez ojca Nowaka w 1927 roku. W szkolnej kronice odnajdujemy kilka archiwalnych zdjęć z tamtych lat. Portrety ojca Nowaka oraz zdjęcie automobilu, którym ojciec Nowak zabrał na wycieczkę po okolicy Kazimierza Nowaka

Do szkoły Nowaka uczęszcza prawie 500 dzieci. 150 z nich mieszka w szkolnym internacie. Ze swoimi rodzicami widzą się jedynie kilka razy w roku. I chociaż szkoła z internatem kosztuje 130 dolarów namibijskich (65 złotych) miesięcznie, to opłaty uiszcza nie całe 30 procent rodziców. Reszty na to nie stać, ale ich dzieci i tak mogą się edukować. W szkole pracuje 15 nauczycieli, z których większość musi dojeżdżać do Tses na zajęcia, np. z Keetmanshoopu. W opiece nad dziećmi pomagają również wolontariusze z Niemiec, Florian i Elizabeth.

W szkole w Tses byliśmy wyjątkowymi gośćmi. Do tego stopnia, że jej dyrektor podczas porannego apelu opowiedział dzieciom o polskich podróżnikach, którzy na rowerach szukają śladów nie tylko Kazimierza Nowaka, ale również ludzi, którzy spotkali go na swojej drodze. Konrad Pędziwiatr przybliżył natomiast wychowankom szkoły postać samego Kazimierza Nowaka. W ten sposób namibijscy uczniowie poznali kolejnego Polaka, który opuścił swój rodzinny kraj by realizować swoje marzenia.

[Łukasz Pałka]

5 komentarzy to “Ekipa Namibia I z wizytą w szkole Nowaka – HIT!

 1. Asia pisze:

  Superaszczo 3mam qciuki za dalsze kilometry

 2. Filip pisze:

  E tam od frytek .. po prostu usmiecha sie tak szeroko ze az się okrągla zrobila 😉

  Swoja droga rewelacja .. ślad Nowaka w postaci nazwiska „Nowak” w herbie szkoly .. super 🙂

 3. Zygi pisze:

  No okraglutka jak od cyrkla! za duzo frytek sie pojadło

 4. jacek-staryherbatnik pisze:

  Ale biała GĘBA???

 5. Eliza pisze:

  Rewelacja! Trzymam kciuki za dalsze poszukiwania:D

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV