Najświeższa relacja z Namibii: podróż do Palca Boga

wtorek, 9 listopada 2010

Podróż do Palca Boga

Nie mogliśmy nie odwiedzić „Palca Boga” – Mukoroba, czyli słynnej skały, przy której Kazimierz Nowak sfotografował się z ojcem Nowakiem. Widzieliśmy, że znajdujący się niedaleko Tses Mukorob nie wygląda już tak samo jak za czasów Nowaka, ale chcieliśmy zrobić choćby podobne zdjęcie.

Do Mukoroba zmierzamy tym samym środkiem transportu co Kazimierz Nowak, czyli samochodem. Brennabory pozostawiliśmy w szkole Nowaka, by trochę odpoczęły po wielu kilometrach jazdy przez pustynię. Wcześnie rano ruszamy z Florianem – niemieckim wolontariuszem, na poszukiwanie góry.

Znalezienie Mukoroba nie jest prostą sprawą. Jedziemy szutrową drogą, momentami grzęznąc w piachu. Drogowskaz pojawia się dopiero tuż przed samą górą. Wcześniej nasz kierowca pyta o drogę kilka napotkanych osób. Po około godzinie jazdy jesteśmy na miejscu.

Pozujemy do zdjęć niczym przed laty Kazimierz Nowak. I chociaż nie mamy strojów z epoki, to przynajmniej staramy się przybrać identyczne pozy. Przy Palcu Boga spędzamy około pół godziny. Potem wracamy do szkoły w Tses. Wsiadamy na Brennabory i ruszamy w dalszą drogę. Nocleg mamy „zarezerwowany” pod gwiazdami przy szosie. Po drodze nie ma bowiem żadnej miejscowości, czy farmy w której moglibyśmy się zatrzymać.

[Łukasz Pałka]

5 komentarzy to “Najświeższa relacja z Namibii: podróż do Palca Boga

 1. Ula pisze:

  Dzięki Wam możemy poznać kawał Świata.
  Nie wiem, czy wiecie, że jesteście chyba na półmetku.
  A w Koszalinie jest teraz 8 stopni.
  Bużka

 2. Andrzej pisze:

  Mukorob runął 4 grudnia 1988 – wg tradycji miał runąć w roku odzyskania niepodległości przez Namibię i tak się stało.

 3. BC pisze:

  Fajny pomysł i świetne zdjęcie. Gratulacje!

 4. Asia pisze:

  Filip z tego co mówią miejscowi taka sama góra będzie na twoim etapie na północy Namibii i runęła w tym samym roku co Palec Boga czyli w dzień wyzwolenia Namibii

 5. Filip pisze:

  Fajnie ze udalo się wam ją odaleść. Zdaje sie, że runeła w 1984 czy jakoś tak. A szkoda bo bardzo fajnie wyglądała!

  W każdym razie kawał dobrej roboty z tą skalą – gratulacje 🙂

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV