Wystawa Sztafetowa już w Lesznie

Po Poznaniu i Szczecinie wystawa zdjęć Kazimierza Nowaka i Afryki Nowaka dojechała do Leszna. Od piątku do 23 lutego można ją oglądać na tamtejszym dworcu kolejowym.

 

Objazdowa ekspozycja Sztafetowej Wystawy zdjęć Kazimierza Nowaka i Afryki Nowaka, organizowana we współpracy z Dworcami Polskim w ramach Galerii Open, zmierzając przez ośnieżony i zmrożony kraj, powoli przemieszcza się na południe. Przygotowując wystawę w Lesznie uświadomiliśmy sobie, że właściwie wystarczyłby jeden pociąg relacji Szczecin – Przemyśl, by bez przesiadek odwiedzić aż sześć dworów goszczących wystawę (Szczecin, Poznań, Leszno, Kraków, Tarnów i Rzeszów).

Dzięki staraniom uroczej Bernardyny Kaźmierczak, gospodyni dworca w Lesznie, na czas udało się nam skompletować sztalugi i antyramy, w których pomieszczono 54 fotografii.

Otwarciu wystawy przyglądali się oficjele, przedstawiciele leszczyńskich i poznańskich mediów, podróżni i spora grupka uczniów gimnazjum nr 7 w Lesznie.

Gościem specjalnym otwarcia była Irena Gołębiowska z Sułowa Wielkiego (wraz ze swoim niezawodnym zięciem), dla której Kazimierz Nowak był wujkiem.

Z Warszawy specjalnie przyjechał Norbert Skrzyński, a ze Śremu przedstawiciele Klubu Rowerowego Żwawe Dziadki, Sławek Kuczyński i Włodzimierz Bobrowski. Leszno reprezentował Mirek Wlekły, uczestnik 15. etapu sztafety przez Angolę.

Kilka godzin później przez leszczyński dworzec przemknął Piotr Strzeżysz, zdążający na Festiwal Podróżników 100Droga do pobliskiej Wschowy.

Leszno jest z dwóch względów wyjątkowym miejscem związanym z Kazikiem. Jego miastem partnerskim na Ukrainie jest Stryj, gdzie Nowak się urodził. To stąd zadzwonił też telefon po apelu Ryszarda Kapuścińskiego, by odnaleźć kolejne ślady po dzielnym rowerzyście.

Do Telewizji Polskiej w Poznaniu zadzwonili wówczas państwo Biernaccy. I skierowali do pobliskiego Sułowa Wielkiego, w którym Łukasz Wierzbicki i Maciej Pastwa odnaleźli u Ireny Gołębiowskiej stosy zdjęć, listów i zapisków Kazimierza Nowaka.

Wystawie towarzyszy plebiscyt na najlepsze zdjęcie ekspozycji. Leszczyńska gazeta ABC zaprasza do głosowania i przesyłania haseł promujących Kazimierza Nowaka – wśród biorących udział rozlosowane zostaną nagrody ufundowane m.in. przez Hurtownię Rowerową Szawer, Wydawnictwo SORUS, Stowarzyszenie Afryka Nowaka oraz redakcję miesięcznika Traveler.

Ciesząca się ogromnym zainteresowaniem wystawa na dworcu PKP w Szczecinie potrwa jeszcze dwa tygodnie – dopiero 24 lutego prace zostaną przewiezione do Gryfina, na Festiwal Włóczykij, podczas którego swoje pokazy będzie miało kilku uczestników projektu.

Serdecznie dziękujemy Miastu Leszno za sfinansowanie wydruków zdjęć, a także Muzeum w Lesznie, Miejskiemu Biuru Wystaw Artystycznych, Centrum Kultury i Sztuki oraz Miejskiemu Ośrodkowi Kultury za wypożyczenie antyram i sztalug – to dzięki zaangażowaniu leszczyńskich instytucji udało nam się otworzyć kolejną wystawę!

Już dziś zapraszamy na 25. lutego do Tarnowa, gdzie przygotowywany jest kolejny wernisaż, z wieloma atrakcjami i ciekawymi niespodziankami. Szczegóły już wkrótce.

Zdjęcia z wernisażu można oglądać także na portalu leszno24.pl

[Mirek Wlekły]

[Norbert Skrzyński]

Comments are closed.

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV