Etap przez Czad – przygotowania

Podczas gdy etap naszej sztafety przez Republikę Środkowej Afryki trwa w najlepsze, kolejna ekipa już się przygotowuje. A kolejnym krajem, który przyjdzie nam przemierzyć, jest Republika Czadu.

Kazimierz Nowak dotarł do Czadu w kwietniu 1936 r., gdy była to prowincja Francuskiej Afryki Równikowej. Z miejscowości Fort Archambault (dzisiejsze Sahr) udał się najpierw na kilkudniową „wycieczkę” w okolice jeziora Ito-it, a następnie pojechał w kierunku Fort Lamy (dzisiejszej N’Djameny – stolicy Czadu), wzdłuż rzeki Logone. W stolicy był zmuszony przesiąść się z siodełka rowerowego na mansur, czyli siodło na wielbłądzie, bowiem dalsza trasa na północ wiodła przez piaszczystą Saharę. Na wielbłądzie nasz podróżnik przejechał trasę okrążającą od północnej strony jezioro Czad przez pustynię, aż do kolejnej prowincji francuskiej kolonii – Nigru.

Etap przez Czad, nazwany przez jego uczestników „Po prostu CZAD„, rozpocznie się 26 czerwca. Chcąc nawiązać do losów Nowaka w Czadzie, także chcemy przejechać część trasy Nowaka w  na rowerach, a część na wielbłądach. Niestety nie będzie to takie łatwe. Będziemy w Czadzie w środku pory deszczowej, podczas której deszcz potrafi padać codziennie przez ok. 4 godziny. Szutrowe drogi w takich warunkach zamieniają się istne bagna.

Ale z tym, jeśli nie zabraknie nam kondycji (a przygotowujemy się solidnie), jakoś sobie poradzimy. Większym problemem będzie wynajem wielbłądów. Na północy kraju (pustyni) o tej porze roku (środek lata) panują bardzo wysokie temperatury i z tego względu karawany nie kursują w ogóle. Dlatego ciężko nam będzie zorganizować naszą karawanę. Jeśli nawet uda się namówić lokalnych „przewoźników”, to z pewnością będzie to nas bardzo dużo kosztowało – nie tylko strug potu, ale i pieniędzy.

Dlatego bardzo nam zależy na wsparciu potencjalnych sponsorów! Prosimy, aby każdy, kto byłby gotowy pomóc nam w realizacji naszego etapu sztafety śladami naszego fantastycznego Polaka, skontaktował się nami:

Dominik Szmajda (lider etapu), tel. 601058897, afrykadominika@gmail.com
Zapraszamy także na stronę naszego etapu: Po prostu CZAD

Comments are closed.

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV