Etap konny przez NamibięStage on horseback through Namibia

W lipcu 1934 roku pośród pustkowi Afryki Południowo-Zachodniej stare wysłużone rowerzysko odmówiło posłuszeństwa. Można jeszcze było grata toczyć, jechać jednak już się nie dało, pedały puszczały, obręcze pokrzywione. Kazimierz Nowak dowlókł się do fermy Mieczysława i Jadwigi Wiśniewskich w Gumuchab, gdzie serdeczni rodacy podarowali mu… konia o imieniu Ryś, pod siodło, i drugiego o imieniu Żbik, jako konik bagażowy. Nowak tam, na fermie Wiśniewskich, musiał nauczyć sie jazdy konnej, po czym 2 sierpnia 1934 roku wyruszył w dalszą podróż wierzchem – rozpoczął sie jeden z najbardziej romantycznych etapów jego wyprawy.

Nowak w Namibii
Gdy tylko zrodził się pomysł wyprawy śladem Kazimierza Nowaka, byłem pewien, że należy uwzględnić konie jako jeden ze środków lokomocji, zamienić w stosownym momencie rowerowe siodełka na końskie siodła. Sytuacja skomplikowała się, gdy kalendarz sztafetowy ułożył się w ten sposób, że etapy namibijskie przypadły na listopad i grudzień 2010 roku, a etap potencjalnie konny na grudzień. To najgorętszy miesiąc w Namibii, kiedy temperatury wahają się od 35 do 40 stopni Celsjusza. Nie jest to dobry czas na trekking konny. Po konsultacjach z namibijskimi koniarzami, z troski o zdrowie zwierząt zdecydowaliśmy się odłożyć konną część sztafety na bardziej odpowiednią porę roku. Sztafeta przemierzyła Namibię zgodnie z planem (na rowerach) – etap południowy poprowadzili Julia, Joanna, Konrad i Łukasz, etap północny organizował FilipKuba oraz Maja i Magda.
Rowerzyści dotarli już do granicy Czadu, gdy wiosną 2011 roku przyszła namibijska zima… czas, by rozpocząć konną przygodę!
Inspirowany inicjatywą Afryka Nowaka etap konny przez Namibię zwany przez niektórych „Z siodełka na SIODŁO” rozpoczął się 19 czerwca 2011 roku i trwał pięć tygodni. Udział wzięli: Anna Grebieniow, Jagoda Nowak, Klaudia Lipińska-Wierzbicka, Tomek Bielawski, Jonasz Wierzbicki, Łukasz Wierzbicki, ale także (w kolejności przyłączania sie na miejscu, w Afryce): Adam Smaruj, Manoko, Future, Rensche Wahl i Surete Wahl.
Szlak nasz wiódł z Windhoek do Gobabis i dalej przez farmy Gumuchab, Neu Loore, Zana, Arnhem, Edna, Galton, Smuts, Klein Keitzaub, Nabatzaub, Okosongomingo do płaskowyżu Waterberg, a następnie przez Tsumeb do Parku Narodowego Etosha, Otjiwarongo, Khorixas, Uis, Cape Cross, Swakopmund, Walvis Bay, Solitaire, Sesriem, Mariental do położonego opodal Keetmanshoop „Placu Zabaw Gigantów”.

 

Pozostawiliśmy w Namibii 8 tabliczek pamiątkowych poświęconych wyprawie Kazimierza Nowaka, 50 angielskojęzycznych folderów oraz ponad 500 pocztówek, 3 książki, niezliczoną ilość opowieści. Bywało jednak i tak, przyznajemy się, że zapominaliśmy o historycznym wyczynie Kazimierza Nowaka. Oczarowani przyrodą, zaintrygowani przez napotkane osoby przeżywaliśmy własną afrykańską przygodę.
Gorące podziękowania należą sie kilku osobom, które wsparły nas na etapie przygotowań i zbierania funduszy, to jest Joannie Gips, Stasiowi Marcinkiewiczowi, Leopoldowi Ziółkowskiemu, a także uczestnikom projektu Afryka Nowaka: Maciejowi Pastwie, Januszowi Adamskiemu, Romkowi Dei oraz Mirkowi Wlekłemu.
Cennymi wskazówkami i doświadczeniami z etapów rowerowych podzielili sie z nami Julia Marchlewicz, Kuba Wolski oraz Filip Kierzek, za co także jesteśmy niezmiernie wdzięczni.
Za gościnę i nieocenioną pomoc w Namibii dziękujemy z całego serca Marcie i Philipowi Smarujom, Gerritowi i Surete Wahl, Davidowi i Rut van Vuuren, Wilburowi Burgerowi oraz Coenowi Meyerowi.
Jeśli jesteście ciekawi, co spotkało nas na konnym (i samochodowym) szlaku przez Namibię, zapraszam do śledzenia relacji na niniejszej stronie, a także na stronie www.isladelsol.pl, gdzie poznacie przygody najmłodszego uczestnika sztafety śladem Kazimierza Nowaka oraz na mojej www.lukaszwierzbicki.pl
Na stronie www.fotomplastikon.pl możecie podziwiać trójwymiarowe zdjęcia, które podczas naszej wycieczki zrobił Tomek Bielawski. Polecam!… musicie tylko zrobić zeza.
Pozdrawiam serdecznie!
Łukasz Wierzbicki


W sprawach organizacyjnych i odnośnie wsparcia etapu konnego – kontakt:

Łukasz Wierzbicki: lukasz@isladelsol.pl, tel. 601 566 026

* * *

Gdyby ktoś zechciał przyłączyć się do grona przyjaciół i wesprzeć Fundację im. Kazimierza Nowaka, która buduje szkołę i ośrodek zdrowia w Kongo, zapraszamy na stronę www.kazimierznowak.org. Znajdziecie tam szczegółowe informacje.

Fundacja im. Kazimierza Nowaka
ul. Starołęcka 18, 61-361 Poznań
Nr konta 88109014760000000115223165
BZWBK XXIII O/Poznań

Dziękujemy i pozdrawiamy!

5 komentarzy to “Etap konny przez NamibięStage on horseback through Namibia

  1. […] w siodle Kazimierz Nowak (relacje z tej przygody znaleźć  można między innymi TUTAJ oraz TUTAJ). Jednym z uczestników wyprawy była Jagoda Nowak, […]

  2. Marian pisze:

    Pozdrowienia dla Tomka…mnie się nie udało..buuu

  3. Konrad Road Runnerus Brennaborus pisze:

    Trzymam kciuki za całą szóstkę a szczególnie Lidera 🙂

  4. […] trwające dłużej niż miesiąc. I pierwsze będące częścią większego projektu – Afryki Nowaka. Jedziemy w miejsce już nam znane, ale mamy nadzieję poznać je lepiej. Jedziemy z trójką […]

  5. […] być może TUTAJ. Posted on czerwiec 7th 2011 in […]

Design: ITidea
Hosting: Seetech - Wdrożenia Microsoft Dynamics NAV